Taurin je neesencijalna aminokiselina koja u sebi sadrži sumpor, a u organizmu se nalazi u slobodnom obliku, jer nije sastavni deo proteina. Rasprostranjen je po čitavom organizmu, u srcu i krvi, mišićima, centralnom nervnom sistemu i mozgu, i od velikog je značaja za funkcionisanje čitavog nervnog sistema. Učestvuje u regulaciji krvnog pritiska i transportovanju elektrolita kroz ćelijske membrane. Pošto se nalazi i u očima, smatra se neophodnim i za održavanje vida i zdravlja očiju. Taurin je gradivni blok za druge aminokiseline, a sastavni je deo žuči, koja je neophodna za varenje masti, apsorpciju liposolubilnih vitamina i kontrolu nivoa holesterola.
Mnoge namirnice su izvor taurina: meso, jaja, mlečni proizvodi i riba. Povrće i orasi ne sadrže taurin, ali sadrže metionin i cistein, aminokiseline od kojih organizam može da sintetiše taurin uz vitamin B-6 i kofaktore.
Taurin se u organizmu ponaša slično insulinu jer poboljšava metabolizam glukoze i aminokiselina. Pojačava dejstvo glutamina u metabolizmu proteina pri procesu nastanka mišićnog tkiva, pa mu sportisti i sportski nutricionisti daju značaj kakav ima i glutamin. Tokom intenzivnih i napornih treninga, količina taurina u organizmu se smanjuje, a da bi se stvorila nova količina, treba utrošiti metionin, cistein i vitamin B-6. Kako bi se oni uštedeli za svoje primarne funkcije, preporučuje se dodatno unošenje taurina. Taurin se ponaša i slično kreatinu jer pomaže mišićima da zadrže dovoljnu količinu vode, a time i veći volumen mišićnih ćelija. Ovakva, bolje hidrirana mišićna ćelija može da obezbedi bolju proteinski sintezu, što je naročito značajno za bodibildere. Taurin može u velikoj meri da se nadoknadi ishranom, ali sportisti i vegetarijanci bi trebalo da ga nadoknađuju preko dodataka ishrani.
Taurin ima ulogu da održava holesterol u rastvorljivom obliku i da normalizuje odnos i ravnotežu između drugih aminokiselina. Za srce je značajan jer kontroliše nivo kalijuma. Učestvuje i u apsorpciji natrijuma, magnezijuma i kalcijuma. Sve vrste stresa, uključujući i bavljenje sportom, naročito dizanje tegova i bodibilding, u velikoj meri troše taurin, a on je neophodan da spreči razgradnju (katabolizam) mišića usled jakih treninga. Neka od svojstava taurina:
- poboljšava metabolizam glukoze i aminokiselina
- učestvuje u proteinskoj sintezi
- sprečava kataboličke procese i ubrzava oporavak
- neophodan je za rehidraciju ćelija, daje ćelijama veći volumen
Preporučena doza i način upotrebe
1 kapsula dnevno.
Amino kiseline su osnovna građa proteina a osim toga učestvuju u bezbrojnim procesima u organizmu. I ako ih u prirodi ima preko petstotina za žive organizme je bitno svega dvadesetak. A tih dvadeset možemo svrstati u dve grupe, i to one koje naš organizam može da sintetiše (sam "napravi") a koje nazivamo neesincijalnim i one koje ne možemo "proizvesti" odnosno ESENCIJALNE amino kiseline!
Ako nam je jasno da postoje amino kiseline koje naše telo ne može da sintetiše isto tako nam MORA biti jasno da ih treba uneti ishranom ili ,još sigurnije , dodatnom suplementacijom! Ovo važi za sve, a pogotovo za aktivne sportiste i rekreativce, kao i one koji su se prepustili današnjem tempu a žele da sačuvaju svoje zdravlje!
Ukratko ,dodavanjem amino kiselina, bilo da su prahu, tečnosti ili tabletama, obezbeđujete, prvenstveno, normalno funkcionisanje organizma, pa zatim, oporavak, izgradnju mišića, podršku normalnoj iskorišćenosti masti i mnogo toga drugog.
Dakle, ukoliko smo Vam, barem, malo približili važnost ovog dela suplementacije, ne oklevajte!