Magic Amino Fuel je kompleks aminokiselina na bazi hidrolizovanog proteina iz surutke sa visokom koncentracijom aminokiselina razgranatog lanca (BCAA), vitaminima B kompleksa (B1, B2, niacin, B6, B12, biotin, pantotenska kiselina) i L-karnitinom.
Zahvaljujući tečnom obliku u kojem se nalazi, ima bržu apsorpciju aminokiselina i visokih koncentracija proteina (40%). Velika brzina digestije (10 do 15 minuta nakon uzimanja) omogućava stvaranje rezervi aminokiselina, čime se stimulišu anabolički procesi, imunološki sistem, razmena materija i regenerativni procesi. Povećani nivoi BCAA aminokiselina dopunjavaju unutarćelijske rezerve energije.
Magic Amino Fuel je kao suplement namenjen i profesionalcima i rekreativcima, kod svih fizičkih aktivnosti, uključujući i fitnes i sportove bez dizanja tegova.
Ovaj jedinstven proizvod obezbeđuje:
- kompletan kompleks aminokiselina
- visoku koncentraciju BCAA aminokiselina
- vitamine B grupe
- L-karnititn
BCAA predstavlja kombinaciju tri esencijalne aminokiseline razgranatog lanca - L-izoleucin, L-leucin i L-valin. Prisustvo ovih aminokiselina je neophodno za organizam jer 45% suvog kontraktilnog mišićnog vlakna se sastoji od njih. BCAA imaju važan udeo u anaboličkom procesu i oporavku, a imaju i snažan antikatabolički efekat. Suplementacijom se unutarćelijske rezerve energije i aminokiselina brzo popunjavaju, a sinteza kontraktilnog vlaknastih tkiva se ubrzava.
BCAA su esencijalne aminokiseline i neophodno ih je unositi u organizam putem ishrane ili suplemenata, jer imaju značajnu ulogu u izgradnji mišićnog tkiva, ali i u održavanju azotnog bilansa i regeneraciji. Čuvaju rezerve glikogena u mišićima od preteranog razlaganja za vreme intenzivnog fizičkog napora. Telo koristi BCAA kao indirektan izvor energije za mišiće pretvarajući ih u glukozu, putem glukoneogeneze u jetri. Preporuka je da sportisti pre početka i nakon završetka intenzivnih vežbi uzimaju dodatak BCAA.
Vitamin B1 (tijamin, aneurin) je hidrosolubilan vitamin koji je bitan za metabolizam ugljenih hidrata, proteina i masti i pomaže u održavanju normalnog funkcionisanja centralnog nervnog sistema. Reguliše ćelijsku deobu i bitan je za sintezu antitela.
Vitamin B2 (riboflavin) pripada grupi hidrosolubilnih vitamina. Kao sastavna komponenta koenzima učestvuje u biološkim oksidacijama hrane i oslobađanju energije.
Niacin (nikotinska kiselina, nikotinamid) pripada grupi hidrosolubilnih vitamina B grupe i prisutan je u svim ćelijama i tkivima kao deo dva koenzima (NAD i NADP) i ima bitnu ulogu u procesu produkcije energije, glikolizi i metabolizmu ugljenih hidrata i proteina i sintezi masnih kiselina i redukciji količine holesterola i masnih kiselina u krvi.
Vitamin B6 (piridoksin) pripada grupi hidrosolubilnih vitamina. Ovaj vitamin je značajan u metabolizmu proteina i aminokiselina i potrebe za ovim vitaminom rastu sa povećanim unosom proteina. Značajna je njegova uloga u konverziji linolne kiseline u arahidonsku, u degradaciji glikogena, u oslobađanju energije i za formiranje eritrocita. Učestvuje i u produkciji antitela.
Vitamin B12 pripada grupi hidrosolubilnih vitamina. Ovaj vitamin je značajan za rast novih ćelija, razvoj nervnog tkiva, metabolizam folata, sintezu DNK i proizvodnju energije. Neophodan je za iskorišćavanje folne kiseline kao vitamina u organizmu čoveka.
Biotin spada i hidrosolibilne vitamin B grupe. Neophodan je za procese katabolizma glukoze i masnih kiselina i dezaminaciji aminokiselina.
Pantotenska kiselina pripada grupi hidrosolubilnih vitamina. Ima strukturnu ulogu u koenzimu A, preko kojeg ucestvuje u mnogim metaboličkim procesima uključujući katabolizam ugljenih hidrata, masti i proteina.
L-karnitin je prisutan u svim ćelijama humanog organizma gde se sintetise iz aminokiselina lizina i metionina, za šta su neophodni vitamin C, gvožđe i vitamini B grupe. Prisutan je uglavnom u namirnicama animalnog porekla (meso, ribe, mleko i mlečni proizvodi), a od biljnih namirnica najbolji izvori L-karnitina su avokado i neki fermentisani sojini proizvodi. Osnovna funkcija L-karnitina u organizmu vezana je za metabolizam masti. Karnitin ulazi u sastav transportnih sistema koji omogućavaju prelazak masnih kiselina u mitohondrije. Sposobnost karnitina da spreči porast nivoa mlečne kiseline u krvi nakon vežbanja omogućava odlaganje pojave zamora. Zahvaljujući svojoj osobini da doprinosi nastanku energije iz masti, karnitin je osnovni sastojak mnogobrojnih dijetetskih suplemenata namenjenih sagorevanju masti ali i suplemenata namenjenih redukciji telesne mase.
Druge značajne uloge kamitina u organizmu vezane su za metabolizam ugljenih hidrata, ali i za aminokiseline razgranatog lanca. L-karnitin je naročito popularan u populaciji sportista. Deca, trudnice i dojilje treba da izbegavaju uzimanje L-karnitina, jer nema dovoljno podataka o efektima L-karnitina kod ovih populacionih grupa.
Holin (u obliku holin-bitartarata) se sintetiše u organizmu, ali ove količine mogu biti nedovoljne. Holin spada u pseudovitamine. Sastavni je deo fosfolipida ćelijskih membrana, prekursor u sintezi neurotransmitera acetil-holina i učestvuje u reakcijama metilacije. Ima sposobnost emulgovanja masti. Holin jc neophodan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema, jetre, a time i za metabolizam masti.
PABA (para-amino benzoeva kiselina) predstavlja neproteinsku aminokiselinu koja je veoma rasprostranjena u prirodi. Neophodna je za sintezu folne kiseline i značajna je u metabolizmu proteina, a pomaže i apsorpciju pantotenske kiseline. Izvori PABA-e su: meso, iznutrice, klice i celo zrno žitarica, pečurke, spanać. Ovu aminokiselinu takođe sintetišu mikroorganizmi u digestivnom traktu. Predstavlja faktor rasta nekih bakterija, a još nije utvrđeno da li je neophodno da je čovek unosi putem hrane, pa je često svrstavana u grupu pseudovitamina.
Preporučena doza i način upotrebe
3 supene kašike (45 ml) dnevno.
Napomena:
Prikazan je sastav za ukus narandža (Orange). Za ostale ukuse moguća su neka odstupanja u sastavu.
Amino kiseline su osnovna građa proteina a osim toga učestvuju u bezbrojnim procesima u organizmu. I ako ih u prirodi ima preko petstotina za žive organizme je bitno svega dvadesetak. A tih dvadeset možemo svrstati u dve grupe, i to one koje naš organizam može da sintetiše (sam "napravi") a koje nazivamo neesincijalnim i one koje ne možemo "proizvesti" odnosno ESENCIJALNE amino kiseline!
Ako nam je jasno da postoje amino kiseline koje naše telo ne može da sintetiše isto tako nam MORA biti jasno da ih treba uneti ishranom ili ,još sigurnije , dodatnom suplementacijom! Ovo važi za sve, a pogotovo za aktivne sportiste i rekreativce, kao i one koji su se prepustili današnjem tempu a žele da sačuvaju svoje zdravlje!
Ukratko ,dodavanjem amino kiselina, bilo da su prahu, tečnosti ili tabletama, obezbeđujete, prvenstveno, normalno funkcionisanje organizma, pa zatim, oporavak, izgradnju mišića, podršku normalnoj iskorišćenosti masti i mnogo toga drugog.
Dakle, ukoliko smo Vam, barem, malo približili važnost ovog dela suplementacije, ne oklevajte!