Tirozin je neesencijalna organska aminokiselina koja učestvuje u građenju proteina. Nastaje od esencijalne aminokiseline fenilalanina, ali pošto njega treba štedeti za druge bitne funkcije u organizmu, tirozin se po potrebi može dodavati ishrani u obliku suplemenata.
Tirozin je ključni faktor u proizvodnji nekoliko neurotransmitera, a značajan je zbog svoje uloge u podsticanju moždanih funkcija. Neurotransmiteri utiču na raspoloženje, koncentraciju, memoriju i učenje. Na primer, da bi fenilalanin bio delotvoran on se najpre mora preobratiti u tirozin. Ako zbog nečega ne dođe do ove transformacije, mozak neće proizvesti dovoljnu količinu norepinefrina i doći će do mentalnog zamora i depresije. Klinička ispitivanja su pokazala da uzimanje dodataka tirozina može da pomogne kod depresivnih stanja koje se ne mogu suzbiti lekovima i omogućava pacijentu koji uzima amfetamine (radi poboljšanja raspoloženja ili za dijetu) da smanji njihove doze na minimum.
Može da pomogne i u lečenju zavisnosti od opijata jer suzbija depresiju, umor, razdražiljivost i sve simptome koji prate odvikavanje. Naučnici su utvrdili da depresivna stanja i loše raspoloženje prati nizak nivo ove aminokiseline i primetili da često poboljšanje nastupa sa dodatnim unošenjem tirozina.
Potrebu za tirozinom imaju sportisti, gojazne i starije osobe. Sportistima je važan jer otklanja psihofizički zamor i posledice stresa indukovanog fizičkim naporom. Kod gojaznih osoba tirozin može da utiče na proizvodnju tiroksina, hormona tiroidne žlezde, a to ima direktan uticaj na metabolizam materija, samim tim i masnih naslaga.
L-tirozin štiti i zdravlje kože. Integritet epiderma, koji je bio izložen ultravioletnom zračenju, čuva se pomoću melanina. Ukoliko organizam nema dovoljne količine melanina, koji je derivat tirozina, dodatak tirozina može da ga nadoknadi. Melanin je taj koji u hemijskoj reakciji sa sunčevim zračenjem formira zaštitni sloj koji sprečava oštećenje dubljih slojeva kožnog tkiva.
Preporučena doza i način upotrebe
Odrasli 1 kapsula dnevno ili po preporuci lekara.
Amino kiseline su osnovna građa proteina a osim toga učestvuju u bezbrojnim procesima u organizmu. I ako ih u prirodi ima preko petstotina za žive organizme je bitno svega dvadesetak. A tih dvadeset možemo svrstati u dve grupe, i to one koje naš organizam može da sintetiše (sam "napravi") a koje nazivamo neesincijalnim i one koje ne možemo "proizvesti" odnosno ESENCIJALNE amino kiseline!
Ako nam je jasno da postoje amino kiseline koje naše telo ne može da sintetiše isto tako nam MORA biti jasno da ih treba uneti ishranom ili ,još sigurnije , dodatnom suplementacijom! Ovo važi za sve, a pogotovo za aktivne sportiste i rekreativce, kao i one koji su se prepustili današnjem tempu a žele da sačuvaju svoje zdravlje!
Ukratko ,dodavanjem amino kiselina, bilo da su prahu, tečnosti ili tabletama, obezbeđujete, prvenstveno, normalno funkcionisanje organizma, pa zatim, oporavak, izgradnju mišića, podršku normalnoj iskorišćenosti masti i mnogo toga drugog.
Dakle, ukoliko smo Vam, barem, malo približili važnost ovog dela suplementacije, ne oklevajte!